KRONIKA
25 lat temu rodzice zrzeszeni w kole Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym Ruchowo przy TPD w Gdańsku postanowili wyprowadzić swoje dzieci z ukrycia. Rodzice poszukiwali miejsca w którym ich dzieci będą mogły się bawić, uczyć razem z rówieśnikami a jednocześnie będą miały zapewniona właściwą rehabilitację. Po dwuletnich rozmowach z Wydziałem Oświaty w Gdańsku powołano pierwszy oddział dla dzieci kalekich (tak go wówczas nazwano).Pierwszego września 1987 roku Przedszkole Nr 77 przy ulicy Rokossowskiego 11a (obecnie Rzeczypospolitej 11a) przyjęło pierwsza grupę dzieci niepełnosprawnych. Mieliśmy szczęście, ze na swej drodze Teresa Wilczyńska (przewodnicząca naszego koła) spotkała panią dyrektor Karolinę Banasik, która wyraziła zgodę na przyjęcie naszych dzieci. Pani Karolina Banasik przekazała pałeczkę dyrektora pani Ewie Żmurek, która przez wiele lat zabiegała o dobro przedszkola.
Byliśmy pionierami, przecieraliśmy jako pierwsi szlaki w Polsce północnej edukacji dzieci niepełnosprawnych. Początki nie były łatwe, na własny koszt dostosowaliśmy sale do potrzeb naszych dzieci, ciągle słyszeliśmy głosy że zabieramy miejsca w przedszkolu dla dzieci zdrowych.
Każdy kolejny rok to krok do przodu. Wrastało zainteresowanie naszym przedszkolem, poza tym ciągle przybywało nam dzieci niepełnosprawnych, tworzyliśmy nowe oddziały, rozwijaliśmy integrację ze zdrowymi rówieśnikami. Liczba dzieci ciągle wzrastała i w roku szkolnym 2000/2001 staliśmy się placówką specjalistyczną dla dzieci z niepełnosprawnością ruchową oraz niepełnosprawnością złożoną.
Kolejnym przełomowym wydarzeniem była zmiana siedziby do nowo wyremontowanego budynku przy ul. Abrahama 12/14. W tym budynku dzieci uczą się i bawią w przestronnych salach, mają wiele zajęć rehabilitacyjnych i terapeutycznych w świetnie wyposażonych gabinetach.
15 września 2007 nasza placówka obchodziła 20 lecie istnienia .
Z tej okazji odbyła się wielka uroczystość, na którą zostali zaproszeni przedstawiciele władz miasta, kuratorium i oczywiście wszyscy absolwenci, rodzice, przyjaciele, cały personel pracujący w przedszkolu.
Były przemówienia, podziękowania, kwiaty, pamiątkowe zdjęcia, wpisy do kroniki. Były łzy wzruszenia i radości. W starym kinie -czyli wspólne oglądanie filmów z uroczystości przedszkolnych , odszukiwanie swojej fotografii wśród setek zdjęć z życia przedszkola i wielki tort przywołały wspomnienia przeżytych chwil.
Dziękujemy Wam drogie dzieci i Wam drodzy Rodzice za lata wytrwania, wspólnych zabaw, pracy i radości.
PS. W załączeniu zdjęcia i do zobaczenia na następnym spotkaniu.
PAŹDZIERNIK MIESIĄCEM KOMUNIKACJI ALTERNATYWNEJ I WSPOMAGAJĄCEJ
VI Sopocki Festyn Organizacji Pozarządowych.
13. września 2008 Przedszkole 77 z Gdańska wraz ze Stowarzyszeniem "Promyczek" uczestniczyło w VI Sopockim Festynie Organizacji Pozarządowych.
Reprezentanci naszego przedszkola przemaszerowali spod kościoła p.w. św. Jerzego ulicą Monte Cassino do Skweru Kuracyjnego. Na wszystkich czekały liczne atrakcje m.in. pokazy sprawnościowe, turniej koszykówki ulicznej, konkursy i gry dla rodzin z dziećmi. Nasze przedszkole miało swoje stoisko, na którym prezentowaliśmy naszą pracę. Zapraszamy do obejrzenia naszych zdjęć.
Wycieczka integracyjna do Gowidlina - "Na wiejskim podwórku
W tym roku szkolnym wybraliśmy się razem z naszymi przedszkolakami, rodzicami, rodzeństwem i pracownikami przedszkola na wycieczkę integracyjną do gospodarstwa wiejskiego Dolina Jadwigi w Gowidlinie. http://www.tesmer.kaszuby.info.pl. Wśród licznych atrakcji mogliśmy zobaczyć prawdziwe kozy, krowy, świnie, konie, kury i koguta. Lepiliśmy "chlebki" z ciasta drożdżowego. Słuchaliśmy, śpiewaliśmy i tańczyliśmy przy muzyce kaszubskiej granej przez kapelę BAS. Ruszyliśmy też na wycieczkę agrobusem czyli traktorem z przyczepką by poznać bliżej pejzaż Kaszub. Bawiliśmy się wyśmienicie! Zapraszamy do obejrzenia naszych zdjęć.
PROGRAM UROCZYSTOŚCI:
8.X.2008 - Szkolenie dla rodziców dzieci niemówiących w Przedszkolu nr 77 w Gdańsku
11.X.2008 - Festyn rodzinny -"Święto kartofla" w Przedszkolu nr 77 w Gdańsku
15.X.2008 - Przyjęcie urodzinowe Kubusia Puchatka w Przedszkolu nr 77 w Gdańsku - muzyczna niespodzianka dla Jubilata
25, 26.X. 2008 - Udział przedstawicieli Przedszkola nr 77 w Gdańsku w V Otwartych Warsztatach Stowarzyszenia "Mówić bez Słów" - I kto to mówi? Zastosowanie komunikacji alternatywnej i wspomagającej (AAC) w terapii małego dziecka i jego rodziny
28.X.2008 - Czytanie uczestniczące dla przedszkolaków w Bibliotece Oliwskiej
30.X.2008 - Spotkanie użytkowników AAC na jesiennym koncercie w Specjalnym Ośrodku
Szkolno - Wychowawczym Nr 2 w Gdańsku
Sesja plakatowa oraz prezentacja materiałów o AAC w Ośrodku Czytelnictwa dla Niepełnosprawnych w Gdańsku oraz w Bibliotece Oliwskiej
Gdańskie przedszkole nr 77 dla Dzieci z Porażeniem Mózgowym już po raz drugi wzięło udział w organizowanym przez ISSAC październikowym święcie AAC.
Tegoroczne obchody objął Honorowym Patronatem Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz.
Wizyta Pani Wandy Chotomskiej w naszym przedszkolu.
2 października nasze przedszkole odwiedziła Pani Wanda Chotomska, długo rozmawiałyśmy o naszej pracy i o wartości czytania uczestniczącego.
po naszym spotkaniu otrzymałyśmy list ... (załącznik)
Kartoflada
Wiedząc, że Rodzina jest podstawą rozwoju komunikacji dzieci, zaprosiliśmy całe rodziny i dzieci z naszego przedszkola na wspólne Święto kartofla.
Spotkanie rozpoczęliśmy obejrzeniem prezentacji "Jesień i jej dary" w, której zostały wykorzystane symbole PCS. , a jeden z naszych niemówiących chłopców obsługiwał sam komputer za pomocą włącznika. Bawiliśmy się w Ziemniaczany teatrzyk. Wspólnie z rodzicami czytaliśmy wiersze J.Brzechwy, do których tworzyliśmy ziemniaczane kukiełki. Nasze niemówiące dzieci używając komunikatorów prezentowały swoje role. Bawiliśmy się świetnie, uczyliśmy się rozmawiać inaczej. To nie wszystko! Bardzo wesoło było na Kartoflanej Olimpiadzie. Wszystko skończyło się w "Frytkolandii", gdzie przygotowane przez kochane panie kucharki , czekały na nas chrupiące frytki, kartoflanka-palce lizać, placki ziemniaczane- pycha. Było smacznie i wesoło. "Święto kartofla" było doskonałą zabawą dla wszystkich. ZDJĘCIA
Jesienny Koncert z użytkownikami AAC z SOSW Nr 2 w Gdańsku
Na terenie SOSW Nr 2 w Gdańsku odbył się Jesienny Koncert. Dzieci podzielone na kolorowe grupy doświadczały jesieni, czuły jej zapach, poznawały jej smaki, malowały jej kolorami i słuchały jesiennej muzyki. Przede wszystkim miały okazję do wspólnej rozmowy odpowiadając na pytanie Co lubisz robić jesienią? Rozmawialiśmy używając symboli, gestów, wykorzystywaliśmy swoje pomoce do komunikacji. Nie zabrakło Jesiennej kawiarenki, w, której można było zamówić wszystko z jabłka- jabłecznik, mus jabłkowy, sok z jabłek. Było smacznie, kolorowo i pachnąco. A wszystko skończyło się zabawą w "Jesiennych malarzy". Na holu przygotowano warsztat pracy, sztalugi, farby, pędzle, gąbki, iście, wiele innych materiałów. Słuchając jesiennej muzyki tworzyliśmy swoje dzieła. Oh. Jak było cudownie, październik mógłby trwać cały rok. Zobaczcie zdjęcia.
Razem czytajmy "Rzepkę"
Uroczysty finał obchodów miesiąca AAC został zorganizowany w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Gdańsku. Był to szczególny dzień, w którym niemówiące dzieci wraz z kolegami z przedszkola nr 39 czytały książkę J. Tuwima "Rzepka". Chcieliśmy pokazać wszystkim jak dzieci niemówiące czytają, w jaki sposób korzystają z urządzeń wspomagających komunikację. Zaproszeni goście mogli oglądać galerię dziecięcych prac, mogli poznać tajemnice jakie kryją w sobie tablice umieszczone w komunikatorach. Dużym zainteresowaniem cieszyła się sesja plakatowa o AAC. Spotkaniu towarzyszyła wystawa książeczek do czytania uczestniczącego. Wspólna uroczystość w bibliotece była niezwykłym doświadczeniem dla wszystkich. Dla wielu gości był to pierwszy kontakt z dzieckiem mówiącym inaczej. Po wspólnym czytaniu i zabawie z dziećmi zaproszeni goście spotkali się na panelu dyskusyjnym. Mieliśmy okazję do propagowania idei komunikacji alternatywnej w naszym mieście. Tegoroczne obchody pozostaną na długo w naszej pamięci. Odbiły się również szerokim echem w gdańskim środowisku, w lokalnej prasie, na stronach internetowych miasta www.gdansk.pl/edukacja. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć
PAŹDZIERNIK MIESIĄCEM KOMUNIKACJI
ALTERNATYWNEJ I WSPOMAGAJĄCEJ
Szanowni Państwo !
Z prawdziwą satysfakcją przedstawiamy państwu informacje o obchodach Międzynarodowego Miesiąca Komunikacji Alternatywnej i Wspomagającej w naszym Przedszkolu i w naszym mieście. Nasza impreza już po raz kolejny otrzymała Honorowy Patronat Prezydenta Miasta Gdańska. Serdecznie zapraszamy rodziców, nauczycieli, terapeutów i wszystkich zainteresowanych tematem Komunikacji Alternatywnej i Wspomagającej do wspólnej zabawy i nauki. Październik jest miesiącem użytkowników komunikacji alternatywnej i wspomagającej. Wraz z Międzynarodowym Stowarzyszeniem ISAAC oraz Polskim Stowarzyszeniem "Mówić bez słów" Przedszkole dla Dzieci z Porażeniem Mózgowym nr 77 w Gdańsku oraz Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Nowym Porcie zachęca wszystkie osoby związane z AAC do świętowania tego miesiąca. W tym roku hasłem przewodnim miesiąca jest:
Wiele metod, jeden cel - porozumiewanie się!
Głównym celem uroczystości jest zintegrowanie środowiska, rodzin i terapeutów dzieci mających problemy z komunikacją oraz przedstawienie dokonań i umiejętności dzieci niemówiących w środowisku lokalnym. Przez cały miesiąc październik będą odbywały się spotkania z użytkownikami AAC ich rodzicami, terapeutami, wystawy prac plastycznych dzieci niemówiących, wystawy książek specjalnie przygotowanych dla dzieci niemówiących oraz pomocy i urządzeń, które pozwalają im na komunikowanie się. Wydarzeniem szczególnym będzie zaplanowany Przegląd Małych Form Teatralnych Dzieci Niemówiących. Pragniemy pokazać jak dzieci niemówiące mogą uczestniczyć w zabawie w teatr razem ze swoimi mówiącymi rówieśnikami, jak mogą rozmawiać używając systemu znaków, jak wykorzystują urządzenia wspomagające mowę.
Dodatkowo nauczyciele pragnący promować swoją placówkę
i przedstawić swoją pracę nad AAC prosimy o przygotowanie informacji w formie plakatów, zdjęć, ciekawych pomocy do komunikacji, które będą eksponowane podczas wystaw towarzyszących imprezie.
Serdecznie zapraszamy do udziału w uroczystościach i współpracy.
PROGRAM UROCZYSTOŚCI:
02.X -10.X.2009 - Wystawa prac plastycznych pt: "Słowo malowane" oraz plakatów promujących placówki wykorzystujące w pracy metody komunikacji alternatywnej i wspomagającej oraz jej użytkowników. Miejsce wystawy: centrum handlowe Manhattan w Gdańsku.
16.X.2009 - spotkanie z autorką książek dla dzieci, panią Melanią Kapelusz, promujące czytanie uczestniczące. Miejsce spotkania: przedszkole nr 77 w Gdańsku o godzinie 9.30
20.X.2009 - warsztaty dla nauczycieli i terapeutów AAC z Trójmiasta.
Miejsce warsztatów: Ośrodek Szkolno-wychowawczy nr 2 w Gdańsku, ul. Ks. M. Góreckiego 16 o godzinie 16.00
28.X.2009 - przegląd małych form teatralnych dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym z aktywnym udziałem użytkowników AAC. Miejsce przeglądu: Klub Winda w Gdańsku przy ul. Racławickiej 17 o godzinie 10.00.
Dzieci zapraszają!
Patronat nad przeglądem małych form teatralnych objęła autorka książek dla dzieci
pani Wanda Chotomska
Organizatorzy uroczystości: Przedszkole 77 dla Dzieci z Porażeniem Mózgowym w Gdańsku
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy Nr 2 w Gdańsku